מכוניות למכירה
רכב פרטי רכב מסחרי רכבי 4X4 אופנועים וקטנועים לוח החלפות אביזרים לרכב טרקטורונים ואופנועי ים
דברו איתנו הוסף למועדפים טיפים למוכר ולקונה סוכן חכם הוספת מודעה

לוחות רכב קרלוס - ככה מוכרים רכב !          מזל טוב להלל אוטו נטו לרגל פתיחת הסניף החדש בסגולה פתח תיקוה !          זוכה ראשונה במבצע ההגרלה הגדול - מפרסמים מודעה בתשלום ומשתתפים בהגרלת שעון סרטינה בשווי 3000 ש"ח !                                     מבצע מיוחד ללקוחות לאומי קארד משלמים פחות או בנקודות                   תהנו!! ולא לשכוח - קרלוס כאן בשבילכם.

עשרת המבוקשים
בטיחות בדרכים
מבזקים
מאמרים
הפינה של טיקו
ארכיון
 
חפש במגזין
חפש במגזין
שם הכותב: נועם קום 26/11/2008 17:11:09

חוסכים בדלק

עלות הדלק מהווה מרכיב מרכזי בכל הקשור להוצאות אחזקת מכונית...

חוסכים בדלק

חוסכים בדלק

 

עלות הדלק מהווה מרכיב מרכזי בכל הקשור להוצאות אחזקת מכונית.

מכונית משפחתית 1600 סמ"ק אוטומטית בצי חברת היי-טק, נוסעת 30 אלף ק"מ בממוצע לשנה, לשם כך היא תזדקק לכמות בנזין הנאמדת בכ- 3000 ליטרים. העלות לבנזין 95 אוקטן היא 18,000 ₪ בממוצע לשנה, בתחשיב חודשי העלות היא 1500 ₪.

לפני שקונים מכונית חדשה

בשיקולי הקנייה יש לקחת בחשבון את נושא אחזקת המכונית כאשר עליות הדלק מהווים את המרכיב העיקרי. אז קודם כל ייעוד הרכב חשבו לאיזו מטרה אתם קונים אותו בכלל. היכן ייסע ולכמה נוסעים האם זו מכונית שנייה במשפחה או אולי מכונית לצי רכבים. מיתוס, ככל שהמכונית קטנה יותר היא גם חסכונית בדלק. לא נכון ישנם מכוניות משפחתיות זולות בצריכת הדלק לעומת רכבי מיני וסופר מיני. זהו נתון משתנה על פי מבנה הרכב משקלו כוח המנוע ויעילות תיבת ההילוכים. לשם חיסכון אציין את הסעיפים החשובים עליהם יש לתת את הדעת לפני הקניה של רכב חדש או משומש בהיבט החיסכון בדלק.

-         בדיקת נתונים- יש להשוות בין הנתונים המצוינים במפרט הטכני של כל דגם. נתוני המנוע שיש להתייחס אליהם: נפח המנוע ככל שיהיה גדול יותר סביר שצריכת הדלק תהיה גבוהה. נתוני ההספק בכ"ס מבטאים את מידת הכוח של המנוע אך חשוב לראות באיזה סל"ד מתקבל שיא הכוח, סל"ד גבוה מבטא מאמץ מתמשך. כך גם לגבי מידת המומנט המבטא את זמינות הכוח. מערכת אספקת הדלק ישנם מערכות הזרקה מתקדמות ברכבים החדישים ולהם השפעה ישירה על יעילות הזרמת הדלק והחיסכון.

-         תיבת הילוכים- נועדה להעביר את ההילוכים בהתאם לפעולת המנוע. ברוב המכוניות קימות תיבות הילוכים אוטומטיות 3 ועד 6 הילוכים. ישנם כיום תיבות רובוטיות הנחשבות לחסכוניות כמעט כמו הידניות. ככל שישנם יותר הילוכים החיסכון יגדל. יחסי העברה מבטאים את סגנון הנהיגה ותזמון החלפת הילוכים מאוחרת תגרום להחלפה בסל"ד גבוה ובזבוז דלק.

-         מידות המכונית- מבנה המכונית מידת האורך רוחב ובעיקר הגובה קובעים את תנועת המכונית. למשקל העצמי של המכונית מתכננים את כוח המנוע לא תמיד ישנה התאמה ובשל כך המנוע מתאמץ וצורך יותר דלק. נתוני תאוצה מ- 0 ל- 100 קמ"ש מעידים על ביצועי המנוע והגיר ביחס למשקל ומבנה המכונית, מומלץ להשוותם לרכבים אחרים בקטגוריה.

-         נתוני צריכת דלק- נתוני יצרן לגבי תצרוכת הדלק מתבססים על ניסויים שנערכו בתנאי מעבדה ולכן אינם משקפים ותואמים את המציאות בה מתגלים פערים של עשרות אחוזים לרעת הנתונים. יש להתבסס על נתוני לקוחות או ציי רכבים המחזיקים בכמות מכוניות גדולה מאותו הדגם.

-         אבזור- תנו את הדעת לרמת האבזור הקיימת במכונית להשפעה על החיסכון. כמו מחשב דרך המספק נתוני צריכת דלק עכשווית המספקים מידע אפשרי לשיפור. מערכת בקרת שיוט מסייעת לנהיגה קבועה ללא האצות ומשפרת בכך נתוני צריכת הדלק.

 

קניתם מכונית כיצד תחסכו בדלק

דרך

-         תכנון מסלול נסיעה- בחרו מסלול נוח ופחות מפוקק. תנו עדיפות לכביש איכותי שבמסלולו פחות עומסי תנועה רצוי כביש שיהיה איכותי ללא עליות מורדות ועיקולים חדים, שיאלצו אתכם לבצע פעולות בלימה והאצה רבות.

-         כביש עירוני ובינעירוני- לסוג הדרך משמעות לאופי הנהיגה שלכם. עשו הבחנה בין התנאים השונים לנהיגה ותכננו את מהירותכם בהתאם גורם שימנע צורך בבלימות והאצות.

-         תזמון- רצוי לתכנן את הנסיעה עד כמה שניתן שלא בשעות עומסי התנועה מה שיגרום לנסיעה מתונה ועקבית וחסכונית.

-         מזג אויר- למזג אויר קיצוני השפעה משמעותית על צריכת הדלק. גשמים ורוחות נגדיות מהווים התנגדות לתנועת המכונית ומכך עליה משמעותית בצריכת הדלק. בקיץ החם הטמפ´ החיצונית גבוהה המזגן פועל ללא הפסק ובעוצמה, המנוע חם וצריכת הדלק בהתאם. תנו עדיפות לנסיעה בשעות נוחות מבחינת מזג האויר, או בדרכים עם תנאים משופרים.

 

רכב

-         טיפול תקופתי – חשוב להקפיד על תדירות קבועה על פי הוראות היצרן (מרחק/זמן),לכניסה למוסך לצורך טיפול. החלפת רכיבים שונים כגון: מסנן אויר שקובע את איכות להזרמת האויר בתערובת המהווה מפתח לחיסכון, המצתים גורמים לייצור הניצוצות המציתים את התערובת וגורמים ליצירת האנרגיה לפעולות המנוע. מסנן דלק שאינו תקין גורם לבעיות במערכת הזרקת הדלק, ולחישני המנוע. הזנחה בתחזוקת המכונית תגרום למנוע לפעול באופן לא יעיל ובזבזני.

-         צמיגים- לחץ אויר תקין בהתאם להוראות היצרן חשוב ביותר לבטיחות אך גם לו השפעה משמעותית על נתוני צריכת הדלק.לסוג הצמיג מבנהו ומידתו גם כן ישנה השפעה לתוצאות. הקפידו להשתמש במידה המותרת ע"פ הוראות היצרן. אל תתפתו להחליף לצמיגים רחבים או סוג צמיגים שאנו מתאים לנסיעה השגרתית שלכם.

-         מטען ואביזרים- צמצמו במידת האפשר את כמות המטען המצויה ברכבכם. מנגל שולחן לפיקניק, כיסאות לים, אוהל וג´ריקנים של שמנים ותוספים לא נחוצים. משקלם של אילו נאמד במאות ועשרות ק"ג מיותרים שגורמים לעומס רב למכוניתכם הבא לביטוי בפעולת מנוע מאומצת שגורמת לעליה משמעותית בצריכת הדלק. פרקו גגון מיותר, ותוספת מראות, ספוילרים וסגרו חלונות בנסיעה מהירה כל אילו הפוגעים  במבנה האוירודינמי של הרכב לזרימת האויר הנגדית.

-         מזגן-  המזגן גורם לעומס על המנוע, הפעילו אותו בעת הצורך בלבד ובעוצמה נדרשת, דוממו את פעולת המזגן והמנוע בעצירות ובהמתנות ממושכות. בנסיעה איטית כמו בכביש עירוני, ניתן אף לכבותו ולפתוח חלונות. בתקופת החורף מומלץ להפעיל פחות את המזגן אין בו צורך למעט בצורך להפשרת אידים בפנים הרכב.

-          

 

נהג

-         סגנון ואופי נהיגה- מהווים גורם משמעותי בצריכת הדלק. בבדיקת תצרוכת דלק מתגלים פערים משמעותיים של עד 20% בין נוהגים באותו סוג רכב במסלול זהה. מסתבר שנהיגה חסכונית תלויה בעיקר במיומנות נהיגה ולא פחות בעצבים ורמת הסבלנות של הנוהג.

-         סעו לאט- נסיעה מהירה מחייבת מאמץ של המנוע ואספקת תערובת עשירה ביותר בדלק. היא מתאפיינת בהאצות ובבלימות חדות השינויים גורמים למאמץ יתר למנוע ולבזבוז. רצוי לנסוע במהירות הנמוכה התואמת לפעולת המנוע ותיבת ההילוכים.

-         דוושת הדלק (גז)-  לחיצה בגז גורמת לתאוצה והעוצמה בהתאם, תאוצה חזקה תגרום לעליה משמעותית בצריכה. לחיצה על דוושת הגז צריכה להיות עדינה הפעילו רגש אין לסחוט דוושה. רצוי להאיץ במורד ולצבור תאוצה לנצל את המומנט להמשך העלייה. בנסיעה במישור במהירות שיוט רצוי להרפות בלחץ הדוושה תישארו בערך באותה מהירות שיוט ותחסכו רבות.

-         מהירות- רצוי לשמור על מהירות נמוכה, לחיסכון חשוב לתכנן מהירות השאיפה להגיע כמה שיותר מהר אם כי בצורה מדורגת למהירות שיוט 85 עד 100, נסיעה במהירויות גבוהות בזבזנית. לתכנון נכון של המהירות רצוי לצפות קדימה ולא להיות מופתעים בהמשך.

-         החלפת הילוכים- תזמון העברת ההילוכים קובעים את העומס על המנוע. העברת הילוכים מיותרת בזבזנית, ככל שנעביר הילוך בשלב מאוחר יותר המנוע יפעל בסל"ד גבוה יותר קרי מאמץ. היצרנים קובעים את יחסי העברה להילוכים. מומלץ להגיע להילוכים גבוהים 4 ומעלה מה יותר מהר כמובן תוך התחשבות במכונית ובתנאי הדרך.

-         התחלת נסיעה- מניעים בבוקר ובכלל. צאו לדרך. אין צורך בחימום המנוע ההמתנה מבזבזת.

-         בקרת שיוט- אם ברכבכם מצויה המערכת רצוי לקבוע מהירות ולהוריד רגל מדוושת הגז השינויים בלחיצה גורמים לבזבוז. מובן שהשימוש מעשי בכבישים מהירים.

-         צמיגים- הקפידו על מצבם ולחץ האויר בהם הוא קריטי ליציבות ולהתנגדות הגלגול מה יחסוך בדלק.

-         מחשב דרך- אם ברכבכם מחשב דרך עשו בו שימוש. הנתונים יציגו לכם את נתוני צריכת הדלק העכשווית וישקפו את סגנון נהיגתכם. הנתונים מעידים על צריכת הדלק בליטרים ל-100 ק"מ . ניתן לקבל נתון ממוצע ממנו תשאפו תמיד לשפר.

-         סעו לצורך- אם לא נוסעים לא צורכים. השתדלו לנסוע רק לצורך, אחדו נסיעות. פה ושם לא יזיק להשתמש בחלופות כמו אוטובוס מונית או רכבת לעיתים ניתן לחסוך באמצעותם בעיקר בתחום עירוני או בנתבים עם עומסי תנועה.

 

תחנה
הכתבה התפרסמה בתאריך 26/11/2008 17:11:09

? הוסיפו תגובה
אני ראשון
דויד (02/06/2008 14:23:06)
אני שני !
אבנר (02/06/2008 14:25:04)
אני שלישי
אבנר (02/06/2008 14:34:59)
כל הכבוד נועם - כתבה לעיניין
דורון (02/06/2008 14:36:36)
לא להרבה אנשים ממש איכפת כאן
מטריקסון אחד (02/06/2008 14:37:24)
חיסכון לא רק בכסף
אלי צ´יטונה (02/06/2008 15:02:19)
מה איכפת לי בכלל
עמרי עטיה (02/06/2008 17:38:09)
אוף
מיכל (03/06/2008 17:29:47)
נועם יישר כוח, יפה וכל הכבוד
ארנון לוי (06/06/2008 18:26:38)
יש פתרון לחסכון
eco star (12/06/2008 00:33:42)
הסבר שימושי ומועיל, יישר כח
גיל (17/06/2008 12:29:25)
תודה דברים חשובים מאוד
חנוך (23/06/2008 23:04:16)
ישר כח
מאיר פרץ (20/07/2008 18:56:06)
בזבוז דלק ורמזורים
אריה (21/07/2008 12:36:34)
כתבה מרשימה
שחר .א. (25/08/2008 19:23:38)
    כל הזכויות שמורות לוח רכב קרלוס © 2004-2007 הנהלת האתר אינה אחראית לתוכן המודעות המפורסמות בו. אינדקס רכבים | תקנון | עזרה | צור קשר    

 

אתרים מבית SUN NET   sun net
 
 
 
קטגוריות פופולריות
 
 
<